Pierwszą linię metra budowano przez 25 lat. Na długości 23 km jest 21 stacji. W dni robocze jeżdżą tą linią 23 pociągi. Pierwsza linia metra ma dwie stacje mijankowe. Pierwsza linia metra przewozi 530 000 pasażerów. Dziś zwiedzamy drugą linię warszawskiego metra !
Tekst przygotowała: Maria Gajewska. Zdjęcia: Józef Jagielski.
W oczekiwaniu w Galerii Wileńskiej na dołączenie do grupy pozostałych uczestników wycieczki.
Maszyny (o długości 97 m i wadze 20 ton każda) pracowały jak kombajny (nawilżanie ziemi, wiercenie, odprowadzanie ziemi, umacnianie stropów z prędkością 80 m tygodniowo. Pracowały 4 takie maszyny: "Krystyna" i "Elżbieta" od Ronda Daszyńskiego, "Ania" i "Maria" od Dworca Wileńskiego. Spotkały się 28 listopada 2013 r.Najpłytsze stacje (ok. 13 m głębokości to: Dworzec Wileński, Stadion Narodowy, Rondo ONZ i Rondo Daszyńskiego. Najgłębsze stacje to: Centrum Nauki Kopernik (24 m głębokości, w tym 8 m pod dnem Wisły) oraz Nowy Świat-Uniwersytet (21 m głębokości) i Świętokrzyska (3 poziomy).
Na budowę II linii metra ogłoszono konkurs w 2006 r. Pierwszy przetarg unieważniono.W wyniku rozstrzygniętego drugiego konkursu do dalszego etapu realizacji zadania za o wiele niższą cenę zakwalifikowały się 3 firmy: włoska, turecka i polska (Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego.
Budowa 7 stacji na odcinku 6,1 km (w tym 600 m tunelu pod Wisłą) trwała 5 lat (2009-2014). Zastosowano bardzo nowoczesny sprzęt.
Na zdjęciu jedno z wyjść przy Dworcu Wileńskim.
Na tunel II linii warszawskiego metra wylano 463 000 metrów zużyto między innymi: 463 000 metrów sześciennych betonu,48 000 ton stali, niezliczone ilości rur, przewodów, taśm, różnego rodzaju urządzeń. To prawdziwe podziemne miasteczko !
Od października 2014 r. do lutego 2015 r. trwały odbiory techniczne. Na Dzień Kobiet 8 marca 2015 r. o godz. 9 uruchomiono II linię warszawskiego metra.
Na zdjęciu: Gmach Dyrekcji Warszawskiej PKP.
Na zdjęciu: Cerkiew p.w. św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze.
Największym powodzeniem wśród pasażerów na początku funkcjonowania II linii metra cieszyły się stacje "Dworzec Wileński" i "Rondo Daszyńskiego", potem przez jakiś czas stacja "Świętokrzyska", a obecnie stacja "Nowy Świat-Uniwersytet".
Na zdjęciu: grupa uczestników spaceru po II linii warszawskiego metra.
Według statystyk w niespełna 9 miesięcy funkcjonowania II linii warszawskiego metra przewiozła ona ponad 27 958 000 pasażerów. Z II linii metra korzysta dziennie 100-130 tys. pasażerów.
Trochę historii. Dworzec Wileński powstał w XIX w. W 1860 rozpoczęto budowę kolei petersburskie, a w 1863 r. wybudowano dworzec dla tej kolei i był to poprzednik Dworca Warszawa-Wileńska i mieścił się przy ul. Wileńskiej.
W 1915 wycofujący się z Pragi Rosjanie wysadzili budynek dworca w powietrze, a na jego miejscu wybudowano w latach 1927-1928 istniejący do dziś gmach Dyrekcji Polskich Kolei Państwowych, obecnie siedziba spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Po odzyskaniu niepodległości zmieniono nazwy dworców w Warszawie – Petersburski przemianowano na Wileński.
Funkcje dworcowe przejął prowizoryczny budynek na końcu torów.Ciasny budynek dworca przetrwał jednak wiele lat, a swój żywot skończył w latach 50. XX wieku. Wtedy właśnie zaadaptowano na dworzec dawne budynki magazynowe znajdujące się po drugiej stronie torów kolejowych od strony ulicy Białostockiej. W tej formie dworzec-barak przetrwał do 2000, kiedy to zaczęła się budowa centrum handlowego. Dworzec Wileński w obecnej postaci oddano w 2006 r.
Każda z 7 stacji II linii metra ma nie tylko odmienną architekturę ale także kolorystykę.
Stacja "DWORZEC WARSZAWA_WILEŃSKA" - w kolorze granatowym - ma 11 wejść, 11 wind i 15,5 tys. metrów powierzchni. Aktualnie jest stacją końcową.
II linia warszawskiego metra posiada nowoczesne wagony firmy Simens modelu Simens Inspire. W sobotnie przedpołudnie podróżujemy z dużym komfortem.
Na zdjęciu: uczestnicy "spaceru po Warszawie" podczas przejazdu ze stacji "Dworzec Warszawa-Wileńska" do stacji "Stadion Narodowy".
Stadion Narodowy - krótka historia. W 1955 r. otwarto Stadion Dziesięciolecia. Mieścił 73,5 tys. krzeseł, a upychało się na nim nawet 100 000 ludzi. Na Stadionie Narodowym, który wybudowano na miejscu Stadionu Dziesięciolecia jest 58 000 miejsc siedzących. Była tu także stacja linii średnicowej Warszawa-Stadion, przebudowana razem ze stadionem.
Historia Stadionu... to także Bazar Europa, szczycący się mianem największego targowiska w Europie.
Stacja "STADION NARODOWY" w kolorze "ZIELONYM", o największej powierzchni ok. 31 000 metrów kwadratowych i dużej powierzchni handlowej. Powierzchnie handlowe zajmują znaczącą część powierzchni na wszystkich stacjach metra, ale one też w znacznym stopniu refundują poniesione koszty inwestycji.
Stacja "CENTRUM NAUKI KOPERNIK" w kolorze niebieskim. To najmniejsza, licząca zaledwie 8,6 tys. metrów kwadratowych, ale najgłębsza. Błękitne i gwieździste niebo jest powszechnym elementem wystroju tej stacji.
Uczestnicy "spaceru po Warszawie", słuchacze UTW w Wesołej na peronie stacji metra "Centrum Nauki Kopernik".
Stacja metra "Centrum Nauki Kopernik".
Stacja metra "Centrum Nauki Kopernik" - inspirująca kosmosem architektura i kolorystyka.
Po wyjechaniu z metra na powierzchnię obserwujemy Wisłę, a dalej Stadion Narodowy.
W pobliżu wyjścia ze stacji metra "Centrum Nauki Kopernik" spotykamy bodaj najbardziej rozpoznawalny pomnik "warszawskiej syreny". Inicjatywa tego pomnika wyszła w 1936 r. od prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Konkurs na wykonanie pomnika wygrała Ludwika Nischowa, a twarzy użyczyła studentka UW Krystyna Krahelska (zginęła w Powstaniu Warszawskim). Odsłonięcia dokonał Stefan Starzyński 29 czerwca 1939 r.
Drugi znany pomnik "warszawskiej syreny", równie rozpoznawalny symbol Warszawy stoi na rynku Starego miasta (kopia). Oryginał pomnika wykonany przez Konstantego Hegla znajduje się w Muzeum Historycznym
Na zdjęciu: Most Świętokrzyski, pobudowany na miejscu mostu pontonowego i oddany do użytku w 2002 r.
Zatrzymujemy się by delektować się gorącą czekoladą lub kawą serwowanymi z pomysłowego barku na rowerowej rikszy. Jest dziś mroźno więc smakują podwójnie.
"Kosmicznymi" ruchomymi schodami wracamy głęboko pod ziemię na peron stacji metra "Centrum Nauki Kopernik"
Za chwilę - kolejne pociągi przychodzą co 6 minut - przeniesiemy się na stację "Nowy Świat-Uniwersytet".
Stacja metra "NOWY ŚWIAT-UNIWERSYTET" - fioletowa. Piękna !
Urzeczeni wystrojem stacji metra "Nowy Świat-Uniwersytet uczestnicy wycieczki poprosili o pamiątkowe zdjęcie.
Ulica Kubusia Puchatka - mała uliczka równoległa do Nowego Światu i prostopadła do ul. Świętokrzyskiej - wybudowana w latach 70-tych, symbolizująca małe miasteczko, w głębi budynek z wieżyczką to "ratusz". Autorem projektu jest architekt Zygmunt Stępniewski. Jego syn jest znany dziś z przerabiania starych budowli fabrycznych na t.zw. "lofty".
W pobliżu gmach Ministerstwa Finansów prz ul. Świętokrzyskiej. Inne znane obiekty to: kościół Świętego Krzyża, Pałac Staszica (siedziba PAN), Szpital Dziecięcy przy ul. Kopernika i oczywiście Uniwersytet Warszawski.
W listopadzie 1816 r. namiestnik carski-król polski Aleksander I przychylił się do inicjatywy Stanisława Kostki Potockiego i Stanisława Staszica podejmując decyzję o utworzeniu Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszym rektorem UW był dr hab. Marcin Pałys.
Stacja "Nowy Świat-Uniwersytet". W oczekiwaniu na przejazd do stacji węzłowej, przesiadkowej "Świętokrzyska".
Budowniczych poszczególnych stacji spotykały przeróżne trudności. Między innymi ogromna plątanina rur i przewodów, których nie było na planach, a nawet powojenne niewypały bomb. Każda taka niespodzianka groziła nieszczęściem a nade wszystko wymagała dodatkowych badań i ekspertyz.
Jeden z peronów na stacji "Świętokrzyska".
Przy budowie tej stacji, także i innych spotykały nieprzewidziane zdarzenia i trudności, które opóźniały budowę. Przy budowie stacji "Świętokrzyska" zaczęły "rysować się" budynki. Musiano ewakuować mieszkańców. Wstrzykiwano w ziemię ogromne ilości betony aby ustabilizować grunt.Przy stacji "Centrum Naukowe Kopernik" utrudnieniem były przecieki wody.
"ŚWIĘTOKRZYSKA" - żółta ! Stacja metra przesiadkowa,posiadająca dwa poziomy łącząca z I linią metra (M1). Ze stacji "Świętokrzyska" wiodą 3 wyjścia do I linii metra
Największym obiektem budowlanym w pobliżu metra jest Pałac Kultury i Nauki (na zdjęciu). Ten ogromny gmach powstał w latach 1952-1955 (3 lata !) i jak na ówczesne technologie był to bardzo krótki okres. Gmach z iglicą ma wysokość 237 m i jest uznawany za najwyższy budynek w Warszawie i w Polsce; 42 piętra, 3288 pomieszczeń o powierzchni 123 084 m²,kubatura 817 000 m³,zużycie energii elektrycznej równe 30-tysięcznemu miastu.
Ulica Świętokrzyska na odcinku od Marszałkowskiej do Ronda ONZ.
Zjazd do stacji metra "Świętokrzyska".
Stacja metra "RONDO ONZ" w kolorze białym! Stacja posiada 8 wejść i 3 wyjścia do wysepek tramwajowych.
Jeszcze długo powojnie były tu tylko zarośla. Mówiło się na to "dziki zachód". W okresie okupacji niemieckiej były to tereny żydowskiego getta, które zostało zburzone. W latach 1953-1959 została tu wytycza arteria im. Juliana Marchlewskiego.
Otoczenie stacji metra "Rondo ONZ". W latach 90-tych zaczęły tutaj wyrastać wieżowce. W 1993 r. ul. J.Marchlewskiego przemianowano na ul. Jana Pawła II. Hotel "Merkury" został wyburzony bo był za niski. Na jego miejscu powstał najwyższej klasy biurowiec Q22 od nazwy kwarc - minerału, którym zachwyceni są projektanci.
Stacja metra "RONDO DASZYŃSKIEGO" w kolorze czerwonym !
Jedna z największych stacji. Posiada cztery wejścia i wyjścia na stronę wschodnią i zachodnią. Wychodzimy na ul. Kasprzaka. Wokół przeszklone budynki powstałe na bazie dawnych obiektów fabrycznych. W 1962 r. ulica otrzymała linię tramwajową. W pobliżu Szpital Wolski i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Napełnieni wrażeniami uczestnicy "spaceru po II linii metra" oczekują na kolejkę metra w kierunku "Centrum". Jak zwykle serdecznie dziękujemy naszej przewodniczce i koleżance Danusi Mirosz.