Ulica zaczyna bieg na placu Zamkowym, by poprzez plac Teatralny dotrzeć do placu Bankowego. Dalszy ciąg tego szlaku stanowi ulica Elektoralna. W swoim biegu Senatorska spotyka się i krzyżuje z następującymi ulicami:
Podwalem przy placu Zamkowym
Miodową oraz Kozią
Moliera i Nowym Przejazdem po wschodniej stronie placu Teatralnego oraz Bielańską i Wierzbową po jego stronie zachodniej
Canaletta
Gamerskiego
Marszałkowską przy placu Bankowym
Pod fragmentem wschodniego odcinka ulicy przebiega tunel Trasy W-Z.
zdjęcia: Józef Jagielski
Uczestnicy "spaceru" przed Pałacem Prymasowskim.
Pałac Prymasowski, przy ul. Senatorskiej w Warszawie.
Kamienica Jacaka Małachowskiego.
Stare Miasto - Śródmieście: właz na Starym Mieście ul. Daniłowiczowska (dziś Nowy Przejazd), właz w Śródmieściu ul. Mazowiecka przy Świętokrzyskiej
Pałac Blanka – wczesnoklasycystyczny pałac znajdujący się przy ul. Senatorskiej 14 w Warszawie.. Historia. Pałac został zniesiony w latach 1762–1764 według projektu Szymona Bogumiła Zuga dla Filipa Nereusza Szaniawskiego.W 1777 właścicielem nieruchomości został bankier warszawski pochodzenia francuskiego Piotr Blank, który przekształcił i rozbudował wnętrze oraz elewację.
Tablica na elewacji pałacu Blanka, upamiętniająca miejsce śmierci poety i żołnierza Powstania Warszawskiego - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Bank Handlowy - Citi Handlowy, ul. Senatorska 16 w Warszawie.
Kościół p.w. św. brata Alberta Chmielowskiego i św. Andrzeja - świątynia środowisk twórczych, przy ul. Senatorskiej w Warszawie.
Kardynał Stefan Wyszyński i Jan Paweł II - przed kościołem św. brata Alberta Chmielowskiego i św. Andrzeja, przy ul. Senatorskiej w Warszawie.
Teatr Wielki w Warszawie to gmach, który mieści trzy teatry: operowy (Opera Narodowa), baletowy (Polski Balet Narodowy) oraz dramatyczny (Teatr Narodowy). Posiada największą scenę operowo-baletową w Europie.
Teatr Wielki w Warszawie.
Adres plac Teatralny 1
Typ budynku teatr operowy
Styl architektoniczny neoklasycyzm,
historyzujący socrealizm – wnętrza, fasada południowa
Architekt Antonio Corazzi – projekt pierwotny,
Bohdan Pniewski z zespołem – rozbudowa i projekt wnętrz
Wysokość całkowita 48 m
Rozpoczęcie budowy 19 listopada 1825
Ukończenie budowy 24 lutego 1833
Ważniejsze przebudowy 1890, odbudowa 1951–1965.Zniszczono 1939, 1944.
Gmach został wzniesiony w latach 1825–1833. Zniszczony w latach 1939 i 1944 został odbudowany, przekształcony i powiększony w latach 1947–1965 z zachowaniem oryginalnej fasady od strony placu Teatralnego.
Teatr Narodowy - lewe skrzydło gmachu Teatru Wielkiego.
Tablica pamiątkowa na ścianie Teatru Narodowego przy ul. Wierzbowej.
W latach 1957–1966 działało jako oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy[1]. Od 1965 działa w gmachu i w strukturze Teatru Wielkiego, we wnętrzach zaprojektowanych przez Mieczysława Pipreka. Współzałożycielką muzeum była Ewa Jeglińska[2]. Muzeum prowadzi działalność związaną z gromadzeniem i opracowywaniem zbiorów, działalność wystawienniczą oraz edukacyjną. Kolekcja muzeum składa się z kilkudziesięciu tysięcy obiektów (zarówno muzealia, jak i archiwalia) i dzieli się na szereg działów: rzeźba, malarstwo, rysunek i grafika, pamiątki (związane z wybitnymi ludźmi teatru), projekty scenograficzne, kostiumy, fotografie, płyty, rękopisy i dokumenty, afisze, programy, druki zwarte, druki ciągłe, nuty, negatywy. W muzeum wydzielono także kilka archiwów tematycznych: Archiwum Teatru Polskiego, Leona Schillera, Juliusza Osterwy, Jacka Woszczerowicza, Tadeusza Łomnickiego i Archiwum Teatru STS.
Teatr Narodowy - scena przy ul. Wierzbowej.
Gmach Teatru Wielkiego - widok od ul. Wierzbowej. Dziś ten piękny gmach zasłonięty jest przez nieprzystający do tego miejsca obiekt ze szkła i stali, wybudowany wskutek barbarzyńskiej decyzji ówczesnych władz Warszawy.
Plac Zwycięstwa, przemianowany ostatnio na plac marszałka Józefa Piłsudskiego.