W dniu 24.02.2017 r. grupa najbardziej "usportowionych" słuchaczy UTW z Wesołej wzięła udział w niezwykle interesującym spacerze po Stadionie Narodowym z przewodnikiem. Zwiedziliśmy najciekawsze zakątki tego obiektu sportowego, niedostępne uczestnikom widowisk sportowych i innych imprez masowych. Zdjęcia: J.Jagielski
Stadion Narodowy w Warszawie, od lipca 2015 PGE Narodowy[5] – wielofunkcyjny stadion sportowy znajdujący się przy alei Księcia Józefa Poniatowskiego 1, wybudowany w latach 2008–2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia przed Mistrzostwami Europy UEFA Euro 2012 i oficjalnie otwarty 29 stycznia 2012.
Posiada 4. (najwyższą) kategorię w klasyfikacji UEFA. Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc (wszystkie dla osób siedzących)[6], w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie, oraz 69 lóż (dla 800 osób).
Obiekt został zaprojektowany przez konsorcjum JSK Architekci Sp. z o.o., Gerkan, Marg und Partner International GmbH, we współpracy z Schlaich Bergermann & Partner GmbH odpowiedzialnych za wykonawstwo inżynieryjne[7].
Częściowo przezroczysty, zamykany dach, został wykonany z włókna szklanego pokrytego warstwą teflonu, odpornego na zgniecenie oraz działanie czynników atmosferycznych (deszcz i światło słoneczne), zdolnego do utrzymania również do 18 cm mokrego śniegu lub 70 cm suchego. Dopuszczalne obciążenie konstrukcji wynosi 140 kg/m². Dach posiada system czujników ostrzegających przed nadmiernym obciążeniem konstrukcji
Wiedząc, iż Stadion Dziesięciolecia był budowany z gruzów lewobrzeżnej Warszawy, a także znajdował się w starorzeczu Wisły, architekci niemiecko-polskiego konsorcjum JSK Architekci Sp. z o.o. zlecili zbadanie podłoża za pomocą próbnego palowania. Ich obawy o to, że teren może być niewystarczająco wytrzymały, a w wałach ziemnych mogą znajdować się niewypały czy ludzkie szczątki, nie sprawdziły się[17].
W porównaniu do Stadionu Dziesięciolecia, boisko nowej areny znajduje się około 8 metrów wyżej. Pod nim zaprojektowano dwupoziomowy parking podziemny na ok. 1800 pojazdów. Dojazd do parkingów zapewniają istniejące już wcześniej tunele w wałach ziemnych Stadionu Dziesięciolecia, ale także nowe, przebite w trakcie budowy Stadionu Narodowego[17][18]. Jest on największym stadionem w Polsce.
Wykonawcą generalnym Stadionu Narodowego było niemiecko-austriacko-polskie konsorcjum pod wodzą Alpine Bau, w skład którego wchodziły: Alpine Bau Deutschland, Alpine Construction Polska, PBG SA oraz Hydrobudowa Polska SA[15]. Umowa liczyła 250 stron (w tym 60 stron załączników). Termin oddania obiektu został określony na 24 miesiące od podpisania umowy[15]. Na budowie pracowało około 1200 osób, a wylano na niej 150 000 ton mieszanki betonowej
Było żywe zainteresowanie, było wiele pytań, Na zdjęciu p. Alicja w rozmowie z przewodniczką.
Widok na stadion z "loży kryształowej".
Widok z balkonu "loży kryształowej" na płytę stadionu i trybuny.
W "loży kryształowej".
Na "czerwonym dywanie" Janusz - najmłodszy uczestnik wycieczki.
Kaplica wielowyznaniowa.
Strefa zawodnicza. Tym tunelem wjeżdżają autokary z zawodnikami.
Strefa zawodnicza. Miejsce zatrzymania autokarów i wyjścia zawodników. Tu oczekiwać mogą dziennikarze i fotoreporterzy.
Strefa zawodnicza. Tunel wyjazdu autokarów.
Strefa zawodnicza. Miejsce oczekiwania dla zawodników przed wejściem do szatni.
Strefa zawodnicza. Miejsce oczekiwania dla zawodników przed wejściem do szatni.Bywa zwykle, że zawodnicy widocznym na zdjęciu, głównym wyjściem wychodzą na płytę boiska by zapoznać się z areną zmagań, stanem i jakością murawy, itp.
Szatnia dla zawodników (piłkarzy).
Szatnia dla zawodników (piłkarzy).
W gablotach stroje piłkarzy polskiej reprezentacji.
Główne wyjście na arenę zmagań sportowych dla zawodników, sędziów, trenerów i opiekunów sportowych.
...a po meczu pora na konferencję prasową. Na zdjęciu: sala konferencyjna zapewniająca komfort pracy dla dziennikarzy i działaczy sportowych.